Aberration

Opublikowano: 24-06-2016 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Monster Movies
Kraj: Nowa Zelandia
Rok produkcji: 1997
Czas trwania: 93 min
Reżyseria: Tim Boxell
Scenariusz: Scott Lew, Darrin Oura
Muzyka: David Donaldson, Plan 9, Steve Roche, Janet Roddick
Zdjęcia: Allen Guilford
Obsada: Pamela Gidley, Simon Bossell, Valeri Nikolayev, Helen Moulder, Norman Forsey
Dystrybutor VHS: -

Nowa Zelandia z kinem grozy kojarzyć się może głównie z postacią Petera Jacksona i jego wczesnymi dokonaniami - "Bad Taste" czy "Braindead", ale jak się okazuje ostatnimi czasy kraj ten zaczyna bardziej obfitować w produkcje spod znaku horror. Niedługo swe triumfy święcić zacznie świetny "Black Sheep" a ja tymczasem chciałbym przybliżyć Wam inny niskobudżetowy monster movie z kraju kiwi - "Aberration".

Amy Harding (Pamela Gidley) mając za sobą nieciekawą przeszłość, postanawia wrócić do miejsca, w którym spędziła swe dzieciństwo. Mała chatka w leśnych ostępach Nowej Zelandii wydaje się być spełnieniem marzeń i doskonałym odpoczynkiem dla zszarganych nerwów. Problem zaczyna się w momencie, gdy Amy dowiaduje się, że niewielką chatkę jak i całą okolicę zamieszkuje nie tylko ona sama, ale też zmutowane jaszczurki, które z dnia na dzień zamieniają życie dziewczyny w piekło. Amy kupuje szereg pułapek i postanawia pozbyć się kreatur, ale nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Niewielkie gekony mają już na swym gadzim sumieniu ofiary i nie zawahają się zabić znowu... Czy dziewczynie wraz z nowo poznanym biologiem Marshallem Clarke uda się pokonać krwiożercze gady i wydostać cało z niebezpiecznego terenu?

Kilka ładnych lat czekałem na dobrą wersję tego filmu. Nowozelandzki monster movie dostępny był na DVD wyłącznie w wersji francuskiej lub niemieckiej bez angielskich napisów. Z racji, że nie zapowiadało się na wydanie w wersji angielskiej tego filmu, postanowiłem ściągnąć wydanie VHS z USA. Okazało się to jak najbardziej słusznym posunięciem, gdyż film Boxella jest jednym z najlepszych monster movie jakie oglądałem. Gra aktorska stoi na dość dobrym poziomie a odtwórczyni głównej roli - Pamela Gidley nie jest amatorką a profesjonalną aktorką, która na swym koncie ma również występy w horrorach - "Disturbed" oraz "Highway to Hell". Zagrała też w telewizyjnej pełnometrażowej wersji serialu "Twin Peaks" - "Fire Walk with Me". Pozostała część obsady to raptem cztery osoby plus kot Merlin. Warto jednak napomknąć o rosyjskim aktorze i tancerzu Valerim Nikolayevie, który wcielił się w postać czarnego charakteru Uriego Romanova i trzeba przyznać, że wyszło mu to znakomicie. Klimat grozy panujący w "Aberration" czasem jest dość poważny, ale cały film posiada kilka akcentów rodem z komedii, czy tez kina akcji. O dziwo nie wpłynęło to negatywnie na całokształt, który prezentuje się fenomenalnie. 

"Aberration" jest produkcją niskobudżetową, stworzoną dla telewizji, a mimo to twórcy nie poskąpili nam gore w najlepszej postaci. Krwawych scen jest sporo a ich wykonanie prezentuje się naprawdę znakomicie. Trzeba przyznać, że zarówno ludzie jak i jaszczurki potrafią być w tej produkcji naprawdę okrutni. Jako że jesteśmy stroną o charakterze animalistycznym warto poświęcić kilka słów głównemu zagrożeniu z jakim mają do czynienia w filmie bohaterowie. Jaszczurki to niezidentyfikowany (mówiąc ściślej nieistniejący) gatunek gekona, który z wyglądu przypomina szczególnie azjatyckiego gekona toke (Gekko gecko), jednego z największych przedstawicieli rodziny Gekonidae a zarazem najbardziej agresywnego i nieoswajalnego z tej rodziny. Oczywiście nie muszę chyba dodawać, że gekony te nie występują ani w Nowej Zelandii ani w pobliskiej Australii. Pochodzenie owych kreatur w filmie jest nieznane. Nietrudno się domyślić, że zostały one najprawdopodobniej zmutowane genetycznie lub są jakimś nieodkrytym do tej pory nieznanym gatunkiem. Posiadają one bowiem umiejętność plucia jadem niczym jadowite węże. Jad ten to silny kwas, który oślepia oraz rozpuszcza skórę. Muszę przyznać, że momenty plucia jadem są jednymi z najbardziej komicznych w filmie, choć ich efekt już do zabawnych nie należy. 

Wykonanie owych gadów wielu osobom może nie przypaść do gustu. Jeżeli spodziewacie się komputerowych efektów CGI, to się nie doczekacie, toteż wielbiciele tej metody efektów powinni sobie tę pozycję z góry darować by uniknąć nieporozumień i rozczarowań w tym względzie. Reżyser postawił na tradycyjne metody - kukiełkarstwo i animatronikę. Momentami dla niektórych może to wyglądać śmiesznie, zresztą dla mnie również (tyle, że w pozytywnym tego słowa znaczeniu), ale ogólnie rzecz biorąc jaszczury prezentują się doskonale a co najważniejsze, są do gekonów rzeczywiście podobne co niestety w filmach tego typu nie jest regułą. Muzyka również sprawia jak najbardziej pozytywne wrażenie, wpada w ucho i przyjemnie się jej słucha podczas seansu jak i po jego zakończeniu.

"Aberration" to znakomity monster movie zabarwiony kroplą survivalu. Jeżeli o mnie chodzi, jest to jedna z najlepszych pozycji tego podgatunku i to nie tylko ostatnich lat, pozbawiona niemalże jakichkolwiek wad, dlatego też i ocena nie może być inna. Jeżeli jednak nie jesteś fanem tego typu produkcji a film chcesz obejrzeć po prostu z ciekawości, możesz odjąć jeden lub dwa punkty od oceny końcowej.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek