Creature Unknown

Opublikowano: 23-06-2016 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Monster Movies
Kraj: USA
Rok produkcji: 2004
Czas trwania: 79 min
Reżyseria: Michael Burnett
Scenariusz: Eric Mittleman, Scott Zakarin
Muzyka: Efrem Bergman, David Criden
Zdjęcia: Peter Ney
Obsada: Chris Hoffman, Chase Masterson, Maggie Grace, Cory Hardrict, Betty Okino
Dystrybutor VHS: -

Genetyka to nauka, która w obecnych czasach bardzo poszła do przodu i wydaje się być przyszłością naszego świata. Przyszłość ta w kinie grozy jest codziennością. Już od wielu lat filmowcy krzyżują na planie różne stworzenia, których głównym zadaniem jest eliminowanie człowieka. Jednym z takich przykładów jest człowiek - jaszczur z filmu ''Creature Unknown''.

Grupa studentów wyrusza do leśnej chatki na weekend. Z chatą tą wiążą się złe wspomnienia (jeden z przyjaciół i właściciel domku stracił tam w przeszłości brata bliźniaka) jednak wkrótce zejdą one na dalszy plan, gdy okaże się, że okoliczne lasy zamieszkuje krwiożercza istota, której głównym celem jest eliminowanie nieproszonych gości. Kim jest tajemnicza kreatura i czy ma w ogóle jakieś słabe punkty?

Historii takich jak ta w horrorach typu monster movie mieliśmy już dziesiątki. Fabuła do oryginalnych nie należy - ot grupka dzieciaków w leśnej otchłani korzysta z przyjemności życia dopóki nie zrobi się niebezpiecznie... Gra aktorska stoi na niskim poziomie, ale nie jest tak bardzo źle. Klimatu w filmie niestety ani widu ani słychu, co bardzo smuci bo przecież taką lokację jaką jest ciemny las powinno się wykorzystać. Bardzo ładne są za to ujęcia kamery zwłaszcza w momentach, gdy monstrum spogląda na swe ofiary z pni i konarów drzew. Jej ciężki oddech i specyficzny wzrok dają nam małą namiastkę klimatu, który powinien towarzyszyć nam podczas całego seansu. Krwawych scen nam nie szczędzono i obejrzeć możemy min bardzo popularną w horrorach dekapitację, czy też nabijanie człowieka na ostrą metalową rurę. 

Co do wyglądu ''jaszczura'' to ogółem robi on wrażenie. Ogółem, ponieważ z niewiadomych powodów czasem jest ukazywany pod postacią CGI a czasem (głównie, gdy reżyser ukazuje nam go w całej swej okazałości) w bardzo dobrze wykonanym gumowym kostiumie. Trudno jednak oczekiwać żeby efekty specjalne stały na niskim poziomie skoro reżyserem filmu jest Spec właśnie od FX i charakteryzacji, który pracował min nad ''Tales from the Darkside: The Movie''. Przeciętna ścieżka dźwiękowa szczególnie nie pomaga, ale na szczęście też nie przeszkadza w oglądaniu. Śmieszy również pomysł skrzyżowania człowieka z jaszczurką z rodziny Agamidae (Agamy) a konkretnie Pogona Vitticeps (Agama Brodata), która należy do najłagodniejszych i najlepiej oswajalnych jaszczurek na ziemi. Samo monstrum, mimo że jest przecież w części agamą w ogóle z wyglądu jej nie przypomina i to również pewnego rodzaju minus.

Całe jednak szczęście, że film ogląda się dość przyjemnie co sprawia, że mogę ''Creature Unknown'' nazwać dość przeciętnie zrealizowaną, ale sympatyczną produkcją i choć nie brak w niej niedociągnięć to przynajmniej miłośnik monster movies powinien te pozycję zaliczyć.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek