The Bitch Is Back

Opublikowano: 03-09-2014 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Krtki Metra
Kraj: Holandia
Rok produkcji: 1995
Czas trwania: 16 min
Reżyseria: Tjebbo Penning
Scenariusz: Tjebbo Penning
Muzyka: Han Otten
Zdjęcia: Han Wennink
Obsada: Marcel Faber, Leanne Littlestone
Dystrybutor VHS: -

Holender Tjebbo Penning znany jest w pewnych kręgach za sprawą krótkometrażowych filmów, które od kilku lat produkuje, pisząc jednocześnie do nich scenariusze i reżyserując. Najczęściej są to dramaty, natomiast wśród fanów undergroundowego horroru rozgłos przyniosła mu pozycja zatytułowana "The Bitch Is Back" z 1995 roku, ale przejdźmy może do rzeczy.

Fabuła trzeba przyznać do najoryginalniejszych nie należy - mężczyzna imieniem Martin spędzający wieczór w swoim mieszkaniu zostaje nagle zaatakowany przez dmuchaną lalkę z sex shopu, z której usług kilka chwil wcześniej korzystał. Czy Martinowi uda się przechytrzyć gumowego przeciwnika i wyjść cało z opresji?

Aby odpowiedzieć sobie na zadane powyżej pytanie, musicie sięgnąć po obraz Penninga i obejrzeć go od początku do końca, co zresztą nie powinno być szczególnie męczące, gdyż cała produkcja trwa zaledwie 16 minut. Co można napisać o tej pozycji ? Na pewno to, że jest bardzo nietypowa. Wiadomo, że w świecie horroru krwiożercze lalki to nie pierwszyzna i sam Charles Band ma na swym koncie dobre kilkanaście tytułów ze wspomnianymi zabawkami. W obrazie Penninga mamy jednak do czynienia z zupełnie inną 'zabawką'. Nie jest to lalka przypominająca wyglądem, czy choćby rozmiarem chociażby te z "Puppet Master", ale dla niektórych, jakby to napisać... pełnowymiarowa rzecz codziennego użytku. Nie trzeba odkrywać Ameryki by wiedzieć, że gadżety tego typu cieszą się na całym świecie ogromnym powodzeniem. Typowym przykładem codziennego użytkownika tego 'przedmiotu pożądania' jest Martin - mężczyzna, o którym tak naprawdę nic nie wiemy. Przez te kilkanaście minut nie zdoła on raczej wzbudzić szczególnej sympatii widza, ale z całą pewnością nie to było dla reżysera priorytetem. Najważniejsze było od początku stworzenie swojego rodzaju parodii kina grozy ze specyficznym mordercą w tle. 

Trzeba przyznać uczciwie, że założenia zostały naprawdę dobrze zrealizowane w praktyce, gdyż filmik ten jest nie tylko śmieszny ale i bardzo wciągający. Lalka na prawo i lewo sypie cytatami ze znanych filmów (nie tylko horrorów) i ma to miejsce w autentycznie zabawnych i interesujących momentach. Nie zabrakło jednak miejsca na odrobinę suspensu i scen przemocy. Uwagę zwraca szczególnie krótkie, ale klimatyczne wprowadzenie kiedy główny bohater bierze prysznic. Akcja ani na chwilę nie zwalnia ale nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to produkcja krótkometrażowa i w przedziale czasowym 16 minut nierealne jest by kogokolwiek zanudziła. Jestem przekonany, że obraz ten wypadłby o wiele gorzej gdyby trwał dłużej, ale nie ma czego roztrząsać, gdyż efekt końcowy jest znakomity. Jedynym aktorem, którego widzimy na ekranie jest Marcel Faber, który wcielił się w rolę Martina, natomiast głosu dmuchanej lali Lorenie udzieliła Leanne Littlestone. Nie muszę chyba pisać, że w tego typu produkcji umiejętności aktorskie nie są raczej szczególnie potrzebne, niemniej jednak Faber takowe musi posiadać skoro jego filmowy dorobek jest całkiem pokaźny. Z racji, że jest to produkcja amatorska nie należy nastawiać się na jakiekolwiek efekty specjalne a i krwi wiele tu nie ujrzymy, jednakże nie przeszkadza to widzowi podczas seansu ani trochę, głównie dlatego, że Lorena potrafi być naprawdę bezwzględna.

Reasumując trzeba przyznać, że ten zwariowany pomysł został zrealizowany nad wyraz przyzwoicie. Nie zabrakło miejsca na klimatyczne sceny jak i na bezmyślną bijatykę. Jest śmiesznie, jest ciekawie i nie sposób się nudzić a przecież o to w krótkometrażowych horrorach zazwyczaj chodzi. Ocena jaką wystawiam będąc zauroczonym tą produkcją w żadnej mierze nie może być porównywana do ocen produkcji pełnometrażowych, ale w swojej klasie jest po prostu fantastyczną rozrywką, z którą gorąco polecam się zapoznać.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek