The Land That Time Forgot (Ląd zapomniany przez czas)

Opublikowano: 31-12-2013 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Monster Movies
Kraj: Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 1975
Czas trwania: 90 min
Reżyseria: Kevin Connor
Scenariusz: Edgar Rice Burroughs, James Cawthorn, Michael Moorcock
Muzyka: Douglas Gamley
Zdjęcia: Alan Hume
Obsada: Doug McClure, John McEnery, Susan Penhaligon, Keith Barron
Dystrybutor VHS: NVC

Któż z nas nie chciałby czasem przenieść się w czasie - zobaczyć dinozaury i inne prehistoryczne bestie, które dziś znamy jedynie z obrazków? "The Land That Time Forgot" (oparty na powieści Edgara Rice'a Burroughsa pod tym samym tytułem) daje nam okazję przekonać się jak mogłoby to wszystko wyglądać. Niniejszym zapraszam do lektury.

Akcja toczy się podczas I wojny światowej. Niemiecka łódź podwodna zatapia brytyjski statek towarowy. Pech chce, że rozbitkowie, którym udało się uciec ze statku natrafiają na ten sam okręt podczas wynurzania na powierzchnię. Bohatersko wdzierają się na pokład i przejmują kontrolę nad łodzią. Wkrótce Brytyjczycy gubią się i postanawiają zawrzeć sojusz z Niemcami na czas odnalezienia właściwej drogi i bezpiecznego dotarcia do domu. Zamiast do domu trafiają jednak na arktyczną, pokrytą lodem wyspę. Wiedzeni intuicją wpływają pod lodowiec a wynurzają się... w środku tropikalnego lądu - wulkanicznej wyspy, której nie ma na żadnej mapie. Wszyscy są oczarowani faktem, że zamiast lodów Arktyki znaleźli się na wyspie o tropikalnych upałach. To miejsce nie jest jednak rajem na ziemi. Na życie bohaterów czyha wiele niebezpieczeństw włącznie z prehistorycznymi monstrami i dzikimi plemionami. Czy uda im się opuścić ląd o którym zapomniał czas?

Do opisu "The Land That Time Forgot" najlepiej pasuje powiedzenie ''dobry kicz nie jest zły pod warunkiem, że jest dobry''. Jest to film serowaty i kiczowaty ale przez to naprawdę kapitalny. Wszystko zostało wykonane wręcz doskonale. Gra aktorów stoi na wysokim poziomie, zresztą nie mamy tu do czynienia z amatorami. Doug McClure ("Humanoids from the Deep") jako kapitan Harrison wypada wręcz znakomicie tak samo jak John McEnery ("Schizo") w roli kapitana Von Schoenvortsa. Bardzo piękna muzyka skomponowana została przez Douglasa Gamleya. 

Efekty specjalne są niesamowite. Gumowe dinozaury, fruwające na linkach pterodaktyle itd. Miłośnicy CGI i wszelkich komputerowych cudów powinni omijać ten film szerokim łukiem jednak osoby lubujące się w sympatycznych, gumowych efektach będą zachwyceni. Cały czas czujemy ten niepowtarzalny klimacik lat siedemdziesiątych i nim się obejrzymy pojawiają się napisy końcowe. Warto także wspomnieć, że w 1977 roku powstał sequel tego obrazu, zatytułowany "The People That Time Forgot". 

"The Land That Time Forgot" polecam tylko i wyłącznie ludziom lubującym się w filmowych serach oraz miłośnikom monster movies, innym może nie przypaść do gustu. Jeśli więc macie dostęp do filmu, ''o którym zapomniał czas'', to proponuję od razu zaopatrzyć się w wersję uncut.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek