The Crater Lake Monster

Opublikowano: 23-06-2013 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Kryptozoologia
Kraj: USA
Rok produkcji: 1977
Czas trwania: 85 min
Reżyseria: William R. Stromberg
Scenariusz: Richard Cardella, William R. Stromberg
Muzyka: James West
Zdjęcia: Paul Gentry
Obsada: Richard Cardella, Glen Roberts, Mark Siegel, Bob Hyman
Dystrybutor VHS: -

William R. Stromberg jako reżyser wielkiej kariery nie zrobił. Dość powiedzieć, że "The Crater Lake Monster" jest jedyną pozycją w jego filmowym dorobku. Furorę w filmowym świecie robi natomiast jego syn Robert - spec od efektów wizualnych, dwukrotny laureat nagrody Emmy, nominowany raz nawet do oskara. Czy talent odziedziczył po ojcu? Jedyną szansą by się tego dowiedzieć jest seans z "The Crater Lake Monster".

Upadek meteorytu do jeziora kraterowego w Oregonie budzi do życia prehistoryczną bestię - mięsożernego Plezjozaura, który szybko staje się sprawcą kilku tajemniczych zgonów. Kiedy panika i strach w miasteczku osiągają swe apogeum, do akcji wkroczyć musi szeryf Steve Hanson wraz z dwójką uczonych by stoczyć ostateczny bój z krwiożerczą bestią...

Fabuła "The Crater Lake Monster" do najoryginalniejszych, trzeba przyznać, nie należy. Podobnych historii mieliśmy już dziesiątki, zmieniają się zazwyczaj tylko potwory, które przeważnie są najjaśniejszymi punktami owych produkcji. Nie inaczej jest w "The Crater Lake Monster", który tak naprawdę broni się tylko kreacją monstrum. Tym razem zrezygnowano bowiem z dziwacznych krzyżówek - ludzi jaszczurów ("Demon of Paradise"), bagiennych kreatur ("Bog") czy też węży morskich ("Beast from Beyond"). Zamiast wyżej wymienionych reżyser zafundował nam plezjozaura - wielkiego wodnego mięsożernego gada z okresu jury.

Sama kreatura została wykonana za pomocą efektów slow-motion w naprawdę profesjonalny jak na tamte czasy sposób. Nieco gorzej jest w kilku momentach zbliżenia paszczy potwora kiedy to wyraźnie widać, że owe szczęki to zwykły plastikowy model wykonany w możliwie najbardziej tandetny sposób. Gra aktorska to istne naigrywanie się z widza. Jest amatorsko niczym w filmach klasy Z. Wystarczy zresztą rzucić okiem na IMDB by dowiedzieć się, że większość 'aktorów' poprzestała na występie w "The Crater Lake Monster". Może to zabrzmieć niedorzecznie, ale owe skandaliczne aktorstwo było tak złe, że aż dobre. W dużej mierze prześmieszne starania 'aktorów' podniosły pozytywny poziom tandety w tej produkcji.

Jeżeli do dobrze wykonanego monstrum i zabawnej gry aktorskiej dodamy urocze krajobrazy i równie komiczny jak aktorstwo wątek sensacyjny (władowany do filmu chyba tylko po to by wydłużyć czas projekcji do niezbędnego minimum), to oczywiste stanie się, że seans z "The Crater Lake Monster" nie okaże się marnotrawstwem czasu.

Niestety jak każda produkcja film ten ma też swoje minusy i trzeba przyznać, że jest ich dość wiele. Przede wszystkim brak tu specyficznej atmosfery grozy. Potwór pojawia się najczęściej znienacka, ale nie powoduje to u oglądającego większych emocji z braku odpowiedniego wprowadzenia. Na gore też nie ma w filmie Stromberga niestety co liczyć. Co prawda kilka osób traci życie, ale reżyser pokazuje nam jedynie niezbędne minimum co mi niestety nie wystarcza. Kolejny minus to ścieżka dźwiękowa, która zupełnie nie pasuje do filmu i bardziej usypia widza aniżeli motywuje do dalszego seansu.

Ogólnie rzecz biorąc minusy tejże produkcji można by wymieniać i wymieniać w nieskończoność jak w przypadku większości filmów klasy B i niższych, ale nie ma sensu tego robić. Każdy kto lubuje się w filmach z podgatunku animal attack (wszak plezjozaur istniał naprawdę, nie jest to wymysł filmowców), a szczególnie w pozycjach z niższej półki, zrealizowanych za śmieszne pieniądze w krótkim terminie, ten powinien docenić "The Crater Lake Monster" jako tandetnego, ale jednak całkiem niezłego przedstawiciela tego typu kina. Ja osobiście nieźle się bawiłem podczas seansu i chociaż nie nazwę "The Crater Lake Monster" filmem dobrym, to na miano solidnego przeciętniaka z pewnością zasługuje.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek