Beast from Beyond (Bestia z jeziora)

Opublikowano: 23-06-2013 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Kryptozoologia
Kraj: USA
Rok produkcji: 1979
Czas trwania: 98 min
Reżyseria: Kenneth Hartford, Herbert L. Strock
Scenariusz: Kenneth Hartford, Walter Roeber Schmidt, Garland Scott, Herbert L. Strock
Muzyka: Gene Kauer
Zdjęcia: Art Fitzsimmons, J. Wilder Mincey
Obsada: James Mitchum, John Carradine, Anthony Eisley, Philip Carey
Dystrybutor VHS: Video Rondo

Mityczne bestie z zapomnianych kultur od zawsze fascynują ludzkość. Niemalże każde większe jezioro, las ma swoje własne monstrum, którym straszy się miejscowe dzieci. Szkocja może się poszczycić legendą Potwora z Loch Ness. Puerto Rico zdaniem miejscowej ludności jest siedzibą monstra zwanego Chupacabra a Polskie legendy i kroniki niejednokrotnie wspominają o tajemniczych morskich i lądowych stworach. Jezioro nieopodal wioski Chimayo na prowincji Kolumbii również ma swojego potwora - przerażającego dinozauro -podobnego węża morskiego, którego legendę postanowił ukazać w swym filmie Kenneth Hartford co moim zdaniem średnio mu się udało. 

W niewielkiej Kolumbijskiej wiosce dochodzi do serii dziwnych wydarzeń. Zdaniem świadków okoliczne jezioro zamieszkiwane jest przez przerażające, olbrzymie monstrum o wyglądzie dinozaura. Odstrasza to pracowników położonej przy jeziorze fabryki, która zdaniem wielu mieszkańców zanieczyszcza poważnie okolicę. W związku z tym, że przeciwnicy fabryki wraz z historiami o pojawieniach się potwora rosną w siłę a ludzie boją się przychodzić nad jezioro i do pracy, prezes firmy która wybudowała w owej wiosce fabrykę wysyła swojego człowieka. Jego zadaniem jest obalić mit o istnieniu potwora i przekonać możliwie największą liczbę ludzi do swojego pracodawcy. Tyle tylko, że legenda okazuje się być bardziej prawdziwa niż by to się mogło komukolwiek zdawać a olbrzymi przedstawiciel głębin ukazuje się gapiom w zapierającym dech w piersiach finale... 

Moje oczekiwania wobec ''Bestii z jeziora'' były naprawdę duże i może dlatego tak się zawiodłem. Spodziewałem się Bóg wie czego a otrzymałem średnio porywający przez większość czasu film, który zdecydowanie więcej zdawał się mieć z dramatu i obyczaju aniżeli horroru. Gra aktorska stoi na dość dobrym poziomie zresztą grają tu takie sławy jak John Carradine, czy James Mitchum. Ten pierwszy podczas kręcenia filmu stwierdził, że to najgorszy gniot w jakim gra a grał w wielu gniotach.

Klimat może nie jest idealny, ale prezentuje się naprawdę nieźle. Jest mrocznie a tyleż piękne co ponure jezioro i jego okolica, tylko dodają filmowi suspensu. Niestety brak tu przede wszystkim scen gore (mamy jedną elegancką scenę morderstwa sekretarki) oraz ogólny niedobór ofiar. Ciężko mi przeboleć taki mankament, ponieważ olbrzymi, rozwścieczony dinozaur to znakomity zabójca, który może i powinien rozszarpywać każdego kto nieopatrznie zjawi się nad jeziorem a nie poprzestać na pięknej sekretarce.

Najważniejsze było dla mnie jednak wykonanie kreatury i tu zdecydowanie się nie zawiodłem. Jej wygląd to esencja kiczu, który smakuje najlepiej i choć potwór nie ukazuje nam się ani razu w całej swej okazałości to widać naprawdę sporo. Nieco rozczarowała mnie scena finałowa bo wprawdzie emocje były niemałe to wydaje mi się, że wszystko zbyt szybko się skończyło i chociaż zakończenie wyraźnie sugeruje sequel to takowy niestety nigdy nie powstał.

Całość została oparta na ”prawdziwych” wydarzeniach, które miały ponoć miejsce w czerwcu 1971 roku. ''Beast from Beyond'' znana jest również pod kilkoma innymi tytułami, takimi jak ''Monster", ''Toxic Monster'', ''Toxic Horror'' oraz ''It came from the Lake''. W naszym kraju w czasach świetności VHS film został wydany przez nieocenione Video Rondo w bardzo małym nakładzie i obecnie jest niemalże nie do zdobycia. ''Bestia z jeziora'' nie jest filmem dla każdego, ale zarówno miłośnicy animal attack i monster movies jak i koneserzy wszelkiego horrorowego kiczu powinni zapoznać się z tą unikalną pozycją.

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek