Abominable (Potwór)

Opublikowano: 21-06-2013 przez: Critters

Specyfikacja filmu:

Kategoria: Kryptozoologia
Kraj: USA
Rok produkcji: 2006
Czas trwania: 94 min
Reżyseria: Ryan Schifrin
Scenariusz: Ryan Schifrin
Muzyka: Lalo Schifrin
Zdjęcia: Neal Fredericks
Obsada: Haley Joel, Michael Deak, Lance Henriksen, Matt McCoy
Dystrybutor VHS: -

Kryptozoologia to nauka o zwierzętach wciąż nieodkrytych przez ludzi. Bigfoot, Sasquatch czy też Yowie to wszystko nazwy określające Człowieka Lasu będącego obok Chupacabry i potwora z Loch Ness chyba najbardziej znaną kreaturą, której istnienie pozostaje tajemnicą. Filmów tego typu było już całe mnóstwo, szczególnie w ostatnich latach zrobił się prawdziwy popyt na ludzi lasu. Niestety większość ostatnich produkcji to totalne gnioty. Czy pośród tych wszystkich ''Sasquatch Hunters'' tudzież innych ''Untoldów”, ”Abominable'' czymś się wyróżnia? 

Preston Rogers to milioner, który stracił żonę w wypadku podczas wspinaczki górskiej. On sam od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Według zalecenia lekarza i pomimo protestów pacjenta zostaje wydelegowany wraz ze swym opiekunem do eleganckiego domu Prestona położonego w owych feralnych górach. Wycieczka ta ma na celu ukojenie nerwów psychicznie załamanego po stracie żony mężczyzny i danie mu możliwości wyciszenia się. Niestety ani Preston ani jego towarzysz podróży nie zdają sobie sprawy, że góry zamieszkuje ogromny spragniony ludzkiej krwi Sasquatch...

Do ”Abominable” zasiadałem ze sporymi obawami, ale jednocześnie przekonaniem, że film nie może być aż tak zły. Przecież gra w nim sam Lance Henriksen, którego kreacje aktorskie nie raz ratowały film przed totalna kompromitacją. ''Odrażający'' przerósł jednak moje najśmielsze oczekiwania. Spodziewałem się przeciętnego widowiska a otrzymałem znakomity, krwawy i całkiem klimatyczny horror. Na klimat wpływają przede wszystkim porośnięte gęstymi lasami góry, w których każdy szelest, pęknięcie gałązki może być oznaką nadejścia potwora i powoduje ciarki na plecach. Sam fakt, że główny bohater Preston jest inwalidą, także dodaje nam nieco nastroju. Zaczynamy zachodzić w głowę czy i jak uda mu się wydostać z tego koszmaru skoro nie potrafi nawet poruszać się o własnych nogach.

Muzyka bardzo dobrze dobrana do filmu dodatkowo potęguje nastrój grozy. Gra aktorska jest nienajgorsza, zresztą wobec tak interesująco rozwijającej się akcji nie przywiązujemy do tego zbytniej wagi. Oczywiście skoro już o aktorach mowa to wstydem byłoby nie wspomnieć o Henriksenie, który jak zwykle zagrał po profesorsku. Szkoda jedynie, że jego rola dość szybko się kończy. Efekty gore zostały wykonane w pełni profesjonalnie. Mamy kilka wartych wyszczególnienia scen, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na brutalność Sasquatcha, który niczym jego ''krewny'' z kultowego ''Night of the Demon'' dokonuje istnej masakry na napotkanych ludziach. Potwór miażdży, łamie i rozrywa ludzkie ciała wprawiając w euforię miłośników krwawych scen. Ilość trupów mimo wszystko nie powala na kolana, gdyż ludzi w lesie zbyt wielu nie ma, ale i tak jest bardzo ciekawie i nie wieje nudą w przeciwieństwie do tandetnego ''Untold ''.

Wygląd stwora jest wręcz kapitalny. Jeden z najlepszych Ludzi Lasu jakich dane mi było zobaczyć w horrorze. Zazwyczaj idzie nam się bardziej uśmiać niż przestraszyć a w ”Abominable” nie raz włosy staną Wam dęba na głowie. Warto również wspomnieć o zakończeniu, które jest dość nieprzewidywalne i ciekawie wykonane. 

Jeśli jeszcze nie widzieliście żadnego horroru o tej tematyce to ”Abominable” jest tytułem, od którego śmiało możecie zacząć swoja przygodę z Wielka Stopą. Polecam!

Pokaż inne recenzje tego filmu zwin/rozwin
Pokaż zwiastun / trailer zwin/rozwin
Galeria:
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek